Neplodnost se, prema definiciji Svetskog udruženja za sterilitet i infertilitet definiše kao izostanak trudnoće više od jedne godine. Podrazumeva se, prema stručnjacima, da je to period u kome se održavaju redovni seksualni odnosi bez upotrebe kontraceptivnih sredstava.
Postoje mnogi uzroci zbog kojih se javlja sterilitet kod žena, a ponekad se čak uzrok nemogućnosti začeća ne može ni otkriti. Međutim, takvi slučajevi su veoma retki, a uglavnom vam Vaš ginekolog može pomoći da otkrijete i pravilno lečite sterilitet. Prema statistici, od 10-15% parova ima problema sa začećem, a od toga je u većem procentu problem upravo ženski sterilitet.
Evo i koji su najčešći uzročnici za sterilitet kod žena :
- Godine začeća – plodnost kod žena počinje da opada nakon 35. godine i tada dolazi do smanjenja broja i kvaliteta jajnih ćelija, što otežava oplodnju. Takođe, prisutna je i tendencija ranog ulaženja u perimenopauzu, kada se smanjuje nivo hormona i ciklus postaje neredovan.
- Izostanak ovulacije – Postoje brojne, različite bolesti i stanja koje mogu da utiču na ovulaciju: hormonski poremećaji, bolesti poput tuberkuloze i dijabetesa, prisustvo ciste na jajniku, pa i anksioznost, stres itd i time izazovu sterilitet kod žene. Hormonski poremećaji koji uzrokuju izostank ovulacije leče se sasvim uspešno. Ukoliko je odsustvo ovulacije izazvano nekim drugim oboljenjem, onda je neophodno lečenje tog oboljenja.
- Endometrioza – u pitanju je rast endometrijuma (unutrašnji sloj materice) van materične šupljine. To se ne dešava samo u materici, već i na drugim mestima u abdomenu (stomaku) – kao što su jajovodi, jajnici i trbušna maramica karlice. Oko 10 odsto neplodnih parova je pogođeno endometriozom. Za žene sa tim problemom, mesečne šanse za ostajanje u drugom stanju se umanjuju od 12 do 36 odsto.
- Ešerihija koli – e.koli je vrsta bakterije široko rasprostranjena u prirodi. Pripada grupi bakterija koje su normalni stanovnici creva mnogih životinja i ljudi, gde pomažu u varenju hrane. Budući da normalno živi u crevima čoveka, ešerihija koli izaziva bolest samo uz određene preduslove – ako dospe iz creva u neke druge organe i tkiva. Ova bakterija je najčešći izazivač urinarne infekcije. Podložnije su joj žene, jer je njihova uretra (mokraćna cev) kraća nego kod muškaraca, pa je veća mogućnost za ulazak bakterije.
- Hlamidija – prema istraživanjima ovo najčešća polno prenosiva infekcija u Evropi. Javlja se češće kod žena nego kod muškaraca, a u 70 odsto slučajeva se ne ispoljavaju nikakvi simptomi. Bakterija hlamidija (Chlamydia trachomatis) je glavni uzrok steriliteta, vanmaterične trudnoće i prevremenog porođaja. Pre uključivanja u postupak vantelesne oplodnje (VTO), jedna od prvih stvari koju će vam tražiti da uradite jeste testiranje kojim se utvrđuje da li ste zaraženi hlamidijom.
Za detaljnu i tačnu dijagnozu potrebno je konsultovati naše lekare specijaliste, uraditi sve potrebne analize i zajedno sa njima planirati dalje korake u proširivanju porodice.